More

    Nicușor Dan anunță o guvernare minoritară și așteaptă partidele să propună soluții

    Președintele Nicușor Dan așteaptă până vineri concluziile partidelor privind guvernul minoritar


    Summitul flancului estic și poziția președintelui

    Președintele Nicușor Dan a făcut o scurtă escală la Cluj-Napoca în drum spre Polonia, unde este programat un summit al țărilor din flancul estic al NATO. El a participat la o cină organizată de TechSylvania și a evidențiat importanța summitului pentru protecția împotriva amenințărilor, în special din partea Rusiei.

    În acest context, președintele a declarat că așteaptă ca partidele politice să vină, vineri, cu concluziile negocierilor privind formarea unui guvern minoritar.


    “O guvernare prooccidentală minoritară”

    Nicușor Dan a subliniat că fiecare partid s-a angajat să înainteze condițiile pentru susținerea unui guvern minoritar, chiar dacă nu fac parte din acesta. „O să avem o guvernare prooccidentală minoritară și partidele și-au asumat că vin cu condițiile pentru a susține – fără a face parte din guvern – guvernul minoritar. Sper să fie serioși și să închidem în curând. Ar trebui ca mâine să discute ei între ei și vineri să vină la mine pentru discuții”, a precizat președintele.


    „Linii roșii” trasate de PSD și USR

    În timpul zilei de miercuri, PSD și USR au stabilit poziții clare față de criza politică. Un element important a fost decizia PSD de a-și asuma guvernarea și de a propune un premier social-democrat. Sorin Grindeanu a anunțat că „Biroul Permanent al PSD a decis în unanimitate să-și asume responsabilitatea, răspunderea Guvernării, iar președintele partidului să fie propunerea de premier.”

    PSD a avertizat că nu va susține un guvern în care nu face parte. Pe de altă parte, USR a precizat că nu va susține revenirea PSD la putere pentru întreaga perioadă rămasă până la alegerile viitoare. Un ministru interimar USR a explicat: „președintele Nicușor Dan spune «nu cu AUR», USR spune «nu pentru guvern PSD», PNL spune că dacă PSD e la putere, PNL e în opoziție.”


    PNL, USR și UDMR susțin formarea unui guvern propriu

    Partidele PNL, USR și UDMR au indicat că sunt dispuse să susțină un guvern minoritar format din ele însele. Dominic Fritz, lider USR, a publicat miercuri o fotografie alături de președinții PNL și UDMR, Ilie Bolojan și Kelemen Hunor, afirmând că cele trei formațiuni sunt „hotărâte să își asume un guvern minoritar”. În mesajul său, Fritz a subliniat: „Modernizarea României nu poate fi amânată încă o generație. România are nevoie de un guvern serios care continuă reformele și livrează pentru oameni.”


    Informațiile prezentate evidențiază tensiunile și negocierile aflate în curs pentru formarea unui guvern minoritar în România, cu termene clare stabilite pentru săptămâna viitoare.

    Citeste articol integral

    Sursa & Foto Credit- „hotnews.ro”

    Ultimele Stiri

    Articole asemanatoare