More

    Nicușor Dan l-a decorat pe Lech Walesa și i-a transmis un mesaj emoționant, cu voce tremurândă

    Președintele Nicușor Dan l-a decorat pe Lech Walesa cu Ordinul Național „Steaua României” în grad de Mare Cruce

    Ceremonia de decorare a avut loc joi, 25 iunie, la Centrul European Solidaritatea din Gdansk, după participarea lui Nicușor Dan la summitul Flancului Estic desfășurat în Polonia. Fostul președinte al Poloniei, Lech Walesa, a primit cea mai înaltă distincție a statului român pentru contribuțiile sale la consolidarea relațiilor bilaterale și promovarea valorilor democratice.

    Ceremonia de decorare

    La înmânarea Ordinului Național „Steaua României” în grad de Mare Cruce, Nicușor Dan a fost vizibil emoționat, mărturisind: „Am oferit de-a lungul timpului mai multe decorații, niciodată nu am fost mai emoționat decât în momentul ăsta”. Președintele român a subliniat importanța luptei pentru libertate și valorile promovate de Solidaritatea din Polonia, afirmând: „Cred că societățile noastre au nevoie de modele… Oameni care să aibă curajul afirmării unor valori.”

    Mesajul lui Lech Walesa

    În replică, Lech Walesa a amintit rolul crucial al Solidarității în înlăturarea comunismului, susținând că victoria s-a datorat faptului că mișcarea a fost „la locul potrivit, în momentul potrivit”. El a subliniat faptul că lupta sa pentru un sistem democratic continuă prin transmiterea experiențelor către noile generații: „Succesul vostru va confirma succesul meu și succesul luptei de atunci”, a declarat fostul președinte, conform Agerpres.

    Summitul Flancului Estic și rolul României

    În cadrul summitului, șeful statului român a anunțat desfășurarea următoarei reuniuni a formatului în România, la începutul anului 2027. În intervenția sa, Nicușor Dan a precizat: „Transmitem împreună un mesaj de unitate, transmitem faptul că recunoaștem împreună Rusia ca amenințare colectivă pentru țările noastre.” El a menționat totodată importanța cooperării dintre Uniunea Europeană și NATO și a evidențiat progresul României în privința hubului de securitate la Marea Neagră.

    Prezenta reuniune a constituit totodată un prilej de evaluare a programelor de înarmare și de reafirmare a sprijinului României pentru inițiativele strategice legate de securitatea Flancului Estic.

    Această vizită la Gdansk și decorația conferită sunt parte a eforturilor continue de consolidare a relațiilor româno-polone și a cooperării în domeniul securității regionale.

    Citeste articol integral

    Sursa & Foto Credit- „hotnews.ro”

    Ultimele Stiri

    Articole asemanatoare