Lia Olguța Vasilescu: PSD este pregătit să intre la guvernare, mizând pe sprijinul UDMR
Poziția PSD privind formarea guvernului
Primarul Craiovei, Lia Olguța Vasilescu, a declarat, sâmbătă, în Parlament, că Partidul Social Democrat (PSD) este pregătit să intre la guvernare, punând accent pe sprijinul UDMR pentru obținerea majorității parlamentare. Ea a subliniat seriozitatea acestui partid în negocieri: „Eu știu că UDMR este un partid serios, care atunci când spune ceva se ține de cuvânt, spre deosebire de alte partide”.
Potrivit acesteia, prima opțiune a UDMR ar fi refacerea Coaliției cu toate partidele, dar ar vota și un guvern monocolor PSD. Lia Olguța Vasilescu a menționat: „Dacă am avea voturile UDMR, vă spun că un guvern Grindeanu ar trece fără probleme”.
Posibilă susținere din partea AUR și a parlamentarilor suveraniști
În ceea ce privește o eventuală negociere cu parlamentarii AUR, Vasilescu a evitat să ofere un răspuns clar, explicând: „Votul este secret în Parlament. În mod normal, n-ar trebui să știm cum votează parlamentarii, n-ar trebui să știm cine susține un guvern sau de la un partid politic, câți sunt pro și câți sunt contra”. Totodată, ea a declarat că PSD se bazează și pe voturile parlamentarilor din zona suveranistă care au susținut precedentul Guvern Veștea, considerând că acestea pot constitui un punct de pornire pentru un nou guvern condus de Sorin Grindeanu.
Poziția PSD față de o eventuală desemnare a unui premier independent
Primarul Craiovei a precizat că PSD nu a avut rezerve în legătură cu varianta unui guvern condus de un premier independent, amintind sprijinul acordat anterior Guvernului Tomac: „Noi nu am blocat niciunul dintre aceste Guverne care până acum s-au dorit a fi trecute prin Parlament”. Ea a reproșat, însă, blocajele provocate de alte partide în procesul de învestire.
Anticipatele și învestirea guvernului
Referitor la scenariul anticipatelor, Lia Olguța Vasilescu a afirmat că acestea „pot fi o soluție, nu ar trebui să o excludem în niciun caz, pentru că dacă o excludem o să mergem în continuare pe această cale care nu duce nicăieri”. Despre termenul învestirii noului guvern, ea a arătat că depinde de momentul desemnării premierului de către președintele Nicușor Dan: „Chiar dacă mâine, să zicem, va fi convins că există o majoritate, s-ar putea să ajungem din nou în situația în care să vedem la vot că nu există”.
Articolul reflectă poziția exprimată de Lia Olguța Vasilescu în Parlament, fără alte interpretări sau comentarii suplimentare.
Citeste articol integral
Sursa & Foto Credit- „www.digi24.ro”


