Eugen Tomac: Întâlnirea lui Adrian Veștea cu AUR înaintea votului de învestire a fost o greșeală
Poziția lui Eugen Tomac privind întâlnirea cu AUR
Consilierul prezidențial Eugen Tomac, fost premier desemnat, a declarat la emisiunea „În fața ta”, difuzată la Digi24, că întâlnirea premierului desemnat Adrian Veștea cu reprezentanții AUR, înaintea votului de învestire a Guvernului, „era mai potrivit să nu aibă loc”. Tomac a precizat că această decizie a fost exclusiv a lui Veștea și nu a implicat direct președintele Nicușor Dan.
„Leadershipul partidului AUR este unul care joacă fără reguli și, din acest punct de vedere, pentru mine, dialogul cu ei a fost exclus din start”, a spus Tomac, care a subliniat că vizita la sediul AUR a fost o inițiativă a premierului desemnat împreună cu cei cu care dorea să formeze majoritatea.
Clarificări despre poziția președintelui Nicușor Dan
Când a fost întrebat dacă președintele Nicușor Dan împărtășește aceeași opinie, Eugen Tomac a afirmat că șeful statului a trasat „niște linii extrem de clare” privind menținerea orientării proeuropene și euroatlantice a României.
„Nu văd de ce președintele n-ar împărtăși acest punct de vedere, în condițiile în care, repet, ceea ce și-a dorit, ceea ce mi-a cerut atât mie, cât și sunt convins domnului Veștea, a fost să venim cu un program care să păstreze România ancorată în relația euroatlantică”, a adăugat Tomac.
El a punctat din nou că decizia de a merge la sediul AUR i-a aparținut exclusiv premierului desemnat și nu președintelui Nicușor Dan.
Nicușor Dan și capitalul său de imagine
Referitor la întrebare dacă președintele „ascultă de cineva”, Tomac a explicat că Nicușor Dan este un lider politic care se consultă cu diverse persoane. Tomac a caracterizat președintele ca „un om care și-a sacrificat tot capitalul de imagine pentru a păstra România pe direcția corectă”. De asemenea, a respins ideea că Dan ar fi „pesedist”, descriindu-l ca „un om politic care s-a format plecând de la această luptă și credință că vocea societății civile trebuie să fie ascultată”.
Vizita lui Adrian Veștea la AUR înaintea votului de învestire
În ziua votului din Parlament pentru învestirea Guvernului condus de Adrian Veștea, acesta s-a întâlnit la sediul AUR cu liderul partidului, George Simion. Înaintea întâlnirii, Simion a solicitat public președintelui Nicușor Dan să clarifice dacă voturile parlamentarilor AUR sunt acceptabile pentru învestirea guvernului.
În plenul Parlamentului, Simion a anunțat că parlamentarii AUR care „nu trădează” cauza partidului vor părăsi sala în timpul votului, manifestând astfel neîncredere față de Guvernul Veștea.
Guvernul condus de Adrian Veștea nu a fost învestit, obținând doar 189 de voturi, insuficiente față de cele 233 necesare.
Aceste declarații și evenimente reflectă pozițiile oficiale exprimate privind negocierile politice din preajma votului de învestire și considerațiile legate de colaborarea cu AUR.


