Castelul Teleki din Gorneşti redeschis publicului după restaurarea capitală
Restaurare şi finanţare prin PNRR
Castelul Teleki din Gorneşti, monument baroc construit între anii 1772-1803, a fost redeschis publicului după o amplă lucrare de restaurare ce a durat aproape trei ani. Acest proces de restaurare a fost realizat în cadrul programului „România Atractivă”, cu o finanţare de 4,6 milioane de euro asigurată prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR).
Opinia proprietarului
Proprietarul castelului, contele Kálmán Teleki, a exprimat satisfacţie legată de calitatea lucrărilor efectuate de echipa de restauratori, afirmând că este „extrem de mulţumit de calitatea lucrărilor”.
Promovare turistică şi aşteptări
Odată cu redeschiderea, administraţia castelului speră la creşterea numărului de vizitatori, folosind ca avantaj şi promovarea prin intermediul Rutei Castelelor, o componentă majoră din programul „România Atractivă”. Această rută turistică este concepută pentru a atrage un public mai numeros şi pentru a sublinia importanţa patrimoniului cultural din România.
Context general
Castelul Teleki reprezintă un punct important pe harta turistică a judeţului Mureş, iar intervenţia realizată vine în sprijinul conservării patrimoniului istoric şi cultural naţional. Redeschiderea acestui monument va permite turiştilor accesul la o locaţie cu valoare arhitecturală semnificativă, în condiţii restaurate şi moderne.
Sursa: AGERPRES
Citeste articol integral
Sursa & Foto Credit- „www.radiomures.ro”


