Pompierii au intervenit în 16 localităţi din şapte judeţe afectate de furtuni, pentru înlăturarea efectelor fenomenelor meteorologice
Intervenţii în judeţele afectate
În cursul zilei de marţi, pompierii au intervenit în 16 localităţi din judeţele Argeş, Caraş Severin, Dolj, Hunedoara, Olt, Sibiu şi Timiş pentru a îndepărta efectele provocate de furtuni, potrivit unui comunicat al Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă (DSU).
Măsuri speciale în judeţul Dolj
În judeţul Dolj, în două localităţi au fost evacuate preventiv 22 de persoane din zonele afectate de fenomenele meteorologice, ca măsură de protecţie. Pentru sprijinirea intervenţiilor, Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă (IGSU) a suplimentat forţele din cadrul ISU Dolj cu două autocamioane de intervenţie, două autospeciale de primă intervenţie şi comandă, 6 motopompe şi 12 cadre de la ISU Argeş.
În seara aceleiaşi zile, intervenţiile continuau în trei localităţi din judeţul Dolj, concentrându-se pe evacuarea apei din curţi şi de pe străzi.
Descrierea intervenţiilor
În total, în cele şapte judeţe menţionate, forţele de intervenţie au acţionat pentru evacuarea apei din două case, 39 de curţi, 12 beciuri sau subsoluri, o anexă şi 16 străzi. De asemenea, au fost îndepărtate elemente de construcţie de la două imobile şi degajaţi 13 copaci prăbuşiţi pe carosabil, situaţie în care a fost raportat şi un autovehicul avariat.
Monitorizare şi pregătire continuă
Conform comunicatului DSU, structurile Ministerului Afacerilor Interne monitorizează permanent evoluţia situaţiei operative şi sunt pregătite să intervină în continuare pentru protejarea populaţiei şi limitarea efectelor generate de fenomenele meteorologice prognozate.
Astfel, autorităţile rămân vigilente şi coordonează eforturile pentru gestionarea situaţiilor de urgenţă cauzate de condiţiile meteo nefavorabile.
Citeste articol integral
Sursa & Foto Credit- „www.stiripesurse.ro”


