More

    Gigi Becali: „Ne făceam de râs cu Veștea și cu Tomac”. Cine va fi noul prim-ministru, în opinia sa

    Gigi Becali susține propunerea PSD pentru premier şi dezvăluie discuţiile cu UDMR

    Negocierile politice de la Palatul Cotroceni continuă în contextul propunerii lui Sorin Grindeanu pentru funcţia de prim-ministru, făcute oficial de către PSD. În acest cadru, declaraţiile deputatului neafiliat Gigi Becali aduc lumină asupra susţinerii pe care o oferă acestei candidaturi, precum şi asupra unor discuţii purtate cu liderul UDMR, Kelemen Hunor.

    Negocieri cu UDMR pentru viitorul Guvern

    Gigi Becali a afirmat că a purtat o conversaţie cu Kelemen Hunor, pe marginea viitorului premier: „Am vorbit cu Kelemen Hunor. Ne ştim, am crescut împreună, era tinerel. Şi i-am zis «eşti om cu experienţă, ai avut luări de poziţie frumoase, politician adevărat». Mi-a zis: «Nu-i normal, nu se face aşa»”, referindu-se la deciziile preşedintelui Nicușor Dan în legătură cu propunerile pentru Eugen Tomac şi Adrian Veştea.

    Becali a precizat că, în privinţa lui Sorin Grindeanu, postura UDMR este clară: „Dacă o să-l propună pe Grindeanu, UDMR-ule, îl votezi?!”. Răspunsul primit a fost afirmativ, „Este om de onoare. Ce spune Kelemen, aşa face.”

    Opinie despre alţi posibili candidaţi

    Referitor la celelalte variante propuse pentru funcţia de premier, Becali a spus: „Cum să vii cu Tomac? După, vii şi cu Veştea. Cine sunt, mă, ăştia?! Cum să pui prim-ministru pe unul când toţi miniştrii sunt mai deştepţi decât el? N-ai cum!”

    Totodată, omul de afaceri a adăugat despre Grindeanu că „O să-l voteze!” şi că nici Veştea, nici Tomac „n-aveau har de prim-ministru” şi că ar fi făcut ţara „să se facă de râs”.

    Gigi Becali despre viaţa personală şi credinţă

    Cu prilejul împlinirii a 68 de ani, Gigi Becali a vorbit şi despre copilăria sa: „Mama m-a născut pe câmp, într-un adăpost de coceni. Cu mine la sân frământa chirpici pentru casă.” El a mai spus: „Sunt legat cu lanţurile, plâng şi mă rog la Hristos. La mine e bucuria permanentă… dacă mi-ar tăia o mână şi un picior, tot în bucurie m-aş trezi”.

    În această direcţie, Becali a subliniat că „Eu îl iubesc pe Hristos din toată inima, puterea şi din tot cugetul şi sufletul meu. La mine nu mai e negoţ. Ce fac acum aici o să primesc după.”


    Astfel, susţinerea pentru Sorin Grindeanu în funcţia de premier pare consolidată, iar negocierile cu UDMR promit o susţinere politică importantă. În paralel, declaraţiile lui Gigi Becali oferă şi o perspectivă personală asupra vieţii şi credinţei sale.

    Citeste articol integral

    Sursa & Foto Credit- „www.libertatea.ro”

    Ultimele Stiri

    Articole asemanatoare