PSD susține formarea unui nou guvern și anunță structura ministerială
Decizia Consiliului Politic Național al PSD
Consiliul Politic Național al PSD a decis în unanimitate să participe la formarea unei majorități parlamentare pentru susținerea unui nou guvern condus de cabinetul Veștea. Potrivit unui comunicat, „România are nevoie urgentă de un executiv funcțional pentru a opri austeritatea oarbă și pentru a elimina actualul blocaj politic”.
Structura ministerială propusă de PSD
În cadrul noului cabinet, PSD va deține nouă ministere. Pentru cinci dintre acestea, partidul propune menținerea miniștrilor din guvernul precedent condus de Bolojan. Astfel, posturile de la ministerele Muncii, Sănătății, Justiției, Energiei și Agriculturii vor fi ocupate de aceiași reprezentanți.
Noile nume din conducerea PSD
Pe lângă miniștrii reciclați, social-democrații propun și noi membri ai guvernului. Aceștia sunt:
- Marian Neacșu la Ministerul de Interne
- Viceprim-ministrul Mihai Ghigiu la Ministerul Mediului
- Romeo Lungu la Ministerul Dezvoltării
- Ionuț Vulpescu la Ministerul Culturii
De asemenea, PSD va prelua și funcția la Secretariatul General al Guvernului.
Monitorizarea deciziilor guvernamentale
Partidul social-democrat subliniază că susținerea acordată cabinetului Veștea nu reprezintă „un cec în alb” și anunță că va monitoriza cu exigență toate deciziile care au impact economic.
Acest anunț marchează intrarea oficială a PSD într-o coaliție guvernamentală, cu un rol semnificativ în conducerea executivului, menținând, totodată, un control atent asupra politicilor economice.
Citeste articol integral
Sursa & Foto Credit- „www.romania-actualitati.ro”


