More

    Rusia a retras echipa de gimnastică de la Cluj după declarațiile lui Emil Boc

    Echipa de gimnastică ritmică a Rusiei s-a retras de la Cupa Mondială de la Cluj după interdicția utilizării imnului și drapelului național

    Decizia de retragere a echipei ruse

    Echipa de gimnastică ritmică a Rusiei a anunțat retragerea de la etapa de Cupă Mondială ce se desfășoară în perioada 26-28 iunie 2026 la Cluj-Napoca. Motivația principală a fost restricția impusă de autoritățile locale privind utilizarea imnului și drapelului național al Rusiei. Federația Rusă de Gimnastică a transmis într-un comunicat că autoritățile din Cluj au informat verbal că „drapelul rusesc nu va fi arborat… Iar imnul național nu va fi intonat în cazul în care gimnastele ruse vor câștiga”.

    Contextul politic și sportiv

    În mai 2026, Federația Internațională de Gimnastică (World Gymnastics) a ridicat embargoul impus sportivilor din Rusia și Belarus, după izbucnirea conflictului din Ucraina în 2022. Această decizie a permis gimnaștilor din cele două țări să participe la competiții utilizând drapelele și imnurile naționale. Totuși, autoritățile locale din Cluj au decis altfel, iar primarul Emil Boc a declarat că nu va permite intonarea imnului Rusiei sau arborarea drapelului acesteia pe durata competiției.

    Reacții din partea părților implicate

    Declarația primarului Emil Boc a fost considerată de Comitetul Olimpic Rus drept „o încălcare flagrantă a Cartei Olimpice și a principiului neutralității politice în sport”. Comitetul a afirmat că a „informat Comitetul Internațional Olimpic despre acest incident”.

    Președintele Federației Române de Gimnastică Ritmică, Irina Deleanu, a comentat situația pentru site-ul „ProSport”: „Am văzut decizia autorităților locale de a interzice imnul și steagul Rusiei la competiția de la Cluj. Noi suntem acum între ciocan și nicovală… trebuie spus faptul că în această competiție vorbim despre niște copii, iar sportul nu ar trebui să aibă vreo legătură cu politica. Prin această decizie putem risca organizarea Campionatului Mondial de anul viitor și chiar sancțiuni… Eu sper să nu se ajungă atât de departe”.

    Locația competiției

    Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică din acest an se desfășoară la Sala Polivalentă BTarena din Cluj-Napoca, o facilitate administrată de municipalitate și aflată în inima Transilvaniei. Evenimentul a debutat cu faza de calificări la data de 26 iunie 2026.

    În acest context, situația creată reflectă tensiunile existente între deciziile politice locale și regulile internaționale din sport, iar evoluția ulterioară va fi monitorizată de către forurile implicate.

    Citeste articol integral

    Sursa & Foto Credit- „adevarul.ro”

    Ultimele Stiri

    Articole asemanatoare