Interlopul Fane Văncică, trimis în judecată pentru șantaj după ce a cerut o taxă de protecție de 25.000 de lei lunar
Acuzat de șantaj continuat
Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 au dispus trimiterea în judecată a lui Niță Cami, cunoscut sub numele de Fane Văncică, într-un dosar în care este acuzat de săvârșirea infracțiunii de șantaj în formă continuată, constând în patru acte materiale comise în perioada octombrie – noiembrie 2025. Bărbatul este reținut sub măsura preventivă a arestului preventiv.
Cererea de taxă de protecție și amenințările
Conform procurorilor, pe data de 30 octombrie 2025, în jurul orei 13:00, în incinta sediului social al unei societăți comerciale din București, Sector 3, Fane Văncică ar fi constrâns un asociat al firmei să îi plătească lunar o sumă de 25.000 de lei, cu titlul de „taxă de protecție”. În același context, inculpatul ar fi amenințat-o cu moartea, afirmând că o va înjunghia, și i-a transmis că va trimite persoane care să împiedice desfășurarea activității societății și să îi distrugă afacerea.
Continuarea actelor de constrângere
În următoarele trei zile, Văncică s-a prezentat, în compania altor persoane neidentificate, inclusiv doi suspecți, în fața punctului de lucru al aceleiași societăți, aceasta aflându-se în Sector 1 al Capitalei. Aici a continuat să exercite presiuni asupra persoanei vătămate, abordând și clienți ai societății, diseminând informații false privind calitatea serviciilor prestate, în scopul de a-i determina să nu apeleze la firmă. Pe această cale, inculpatul a urmărit menținerea taxei lunare în cuantum de 25.000 lei.
Procedura judiciară
Rechizitoriul întocmit de procurorii Parchetului, însoțit de dosarul cauzei, a fost transmis instanței competente, respectiv Judecătoria Sectorului 1, care va judeca cauza.
Acțiunile intenționate și modalitatea în care s-au desfășurat urmează să fie analizate în cadrul procesului judiciar.
Citeste articol integral
Sursa & Foto Credit- „www.digi24.ro”


