Nicușor Dan: „Există multă tensiune socială în România”, despre documentul CSM care acuză persoane și ONG-uri de „hărțuire” a magistraților
Nicușor Dan și tensiunea socială în România
Președintele Nicușor Dan a comentat joi, în Polonia, referitor la documentul publicat de Consiliul Superior al Magistraturii (CSM), care acuză oameni politici, organizații neguvernamentale și presa de „hărțuire” a magistraților și a președintei Înaltei Curți de Casație și Justiție, Lia Savonea. Nicușor Dan a declarat că „există enorm de multă tensiune socială în România” și a îndemnat la „calm și dezescaladare”. Totodată, el a afirmat că nu dispune de mijloace instituționale pentru a interveni în această problemă.
„Am îndemnat la calm și dezescaladare. Câteva luni, și e regretabil că s-a întâmplat, a existat o aversiune socială față de magistrați. Încă de săptămâni, luni înainte am spus că asta nu e normal. Ea s-a întâmplat. E legitim ca CSM să-i apere pe magistrați. Nu e legitim însă ca CSM să escaladeze… E foarte bine că au luat opinii, au răspuns la ele, e democrație, fiecare își apără punctul de vedere. Însă să indici nume și prenume persoane fizice și persoane juridice, ONG-uri, asta nu e deloc corect”, a declarat Nicușor Dan.
Întrebat dacă va solicita o rezolvare în rândul magistraților, președintele a răspuns: „Orice escaladare nu face decât rău societății românești, indiferent din ce parte vine. Nu am mijloace instituționale pentru a interveni în această chestiune”.
Documentul CSM și reacțiile societății civile
Pe 9 iunie, CSM a publicat un raport de 76 de pagini în care enumeră poziții ale unor persoane politice, acțiuni ale unor ONG-uri și articole de presă considerate drept o campanie de denigrare și „hărțuire” a judecătorilor și a președintei înaltei instanțe, Lia Savonea.
Această inițiativă a fost criticată dur de reprezentanți ai societății civile, care au calificat demersul drept un „derapaj grav de la democrație” și o tactică de intimidare. Comunitatea Declic a anunțat că va acționa în instanță CSM pentru întocmirea respectivelor „liste negre” cu jurnaliști independenți și activiști civici.
„Comunitatea Declic dă în judecată CSM și contestă oficial în instanță raportul Secției pentru judecători, prin care Declic și alți reprezentanți ai societății civile și jurnaliști independenți au fost atacați și incluși pe «lista neagră» a Secției pentru Judecători a Consiliului Superior al Magistraturii, într-o încercare de intimidare fără precedent”, se arată în comunicatul Declic.
Avocații Declic au înaintat o plângere prealabilă la CSM, considerând acest pas „necesar pentru procesul din instanță deschis pentru apărarea dreptului fundamental al societății civile de a monitoriza și critica derapajele puterii, fără teama de a fi pusă pe liste negre oficiale”.
Situația rămâne sub atenția publică
Controversele generate de documentul întocmit de CSM continuă să producă reacții în Societatea civilă și mediul politic. Nicușor Dan subliniază lipsa de instrumente instituționale pentru o rezolvare rapidă, în timp ce organizațiile neguvernamentale își pregătesc demersurile juridice împotriva Consiliului.
Situația reflectă tensiunile existente între diferitele puteri și actori din România, cu accent pe modul în care sunt percepuți și apărați membrii sistemului judiciar.
Citeste articol integral
Sursa & Foto Credit- „www.digi24.ro”


