Curtea de Apel Paris a dispus predarea imediată către România a lui Paul, condamnat în dosarul Ferma Băneasa
Decizia Curții de Apel Paris
Pe 18 iunie 2026, Curtea de Apel Paris a hotărât predarea imediată către autoritățile române a lui Paul de România, condamnat în 2020 în dosarul Ferma Băneasa. Această decizie face parte dintr-o procedură de cooperare judiciară între Franța și România, iar Ministerul român al Justiției a transmis oficial: „Astăzi, 18 iunie a.c., Curtea de Apel Paris a dispus predarea imediată către autoritățile române a lui Paul de România, în cadrul procedurii judiciare desfășurate în baza cooperării dintre autoritățile competente din România și Franța”.
Context și particularități ale cazului
Ministerul Justiției din România a menționat că hotărârea instanței franceze reprezintă „un succes al cooperării judiciare eficiente dintre România și Franța”. Totuși, decizia nu este definitivă, iar în prezent Paul se află sub control judiciar în Franța. Ministerul precizează: „Menționăm că hotărârea pronunțată de Curtea de Apel Paris nu este definitivă la acest moment și că în prezent, sus-numitul se află sub control judiciar”.
Anterior acestei decizii, Franța a refuzat de mai multe ori extrădarea lui Paul de România, care a fugit din țară în anul 2020, imediat după ce a fost condamnat definitiv la o pedeapsă de 3 ani și 4 luni de închisoare în dosarul Ferma Băneasa.
Dosarul Ferma Băneasa
În cadrul acestui dosar, mai multe persoane au fost condamnate pentru fapte de corupție, iar judecata a fost una de interes major pentru sistemul judiciar românesc. Paul de România este printre cei care au primit pedepse cu executare în acest caz, în urma unei condamnări definitive din 2020.
Astfel, predarea lui Paul către autoritățile din România urmează pașii procedurali stabiliți în cadrul cooperării judiciare între cele două state, iar situația sa procesuală va fi clarificată după eventualele căi de atac disponibile în Franța.
Citeste articol integral
Sursa & Foto Credit- „www.digi24.ro”


