More

    Călin Georgescu le adresează un mesaj parlamentarilor înainte de votul pentru Guvernul Veștea

    Călin Georgescu îndeamnă parlamentarii să nu voteze Guvernul Veștea, considerând votul un act de trădare

    Mesajul fostului candidat la președinție

    Fostul candidat la alegerile prezidențiale, Călin Georgescu, le-a transmis parlamentarilor un apel ferm înainte de votul de învestitură a noului Guvern format sub conducerea lui Adrian Veștea. Într-un mesaj publicat duminică seara pe Facebook, Georgescu afirmă că fiecare vot acordat acestui Executiv reprezintă „un act de trădare a intereselor României”, motivat de faptul că guvernul este sprijinit de „un președinte ilegitim”.

    Critici asupra guvernului propus

    Călin Georgescu a mai susținut că „Guvernul propus Bolojan 3 nu este o opțiune politică, este o capitulare morală rușinoasă și trădătoare”. Declarațiile vin în contextul în care Adrian Veștea a depus la Parlament lista miniștrilor și programul de guvernare, pregătind terenul pentru votul din plen.

    Procesul de învestire a Guvernului Veștea

    Conducerea Parlamentului a stabilit pentru ziua de luni calendarul oficial al învestirii. Audierile miniștrilor au fost programate începând cu ora 12:00, fiecare audiere având alocată o oră și jumătate. Votul final din plen este planificat pentru ora 21:30.

    Pozițiile partidelor parlamentare

    Partidul Social Democrat (PSD) a decis să susțină Guvernul Veștea, solicitând în schimb includerea unor măsuri specifice în programul de guvernare. Pentru a asigura trecerea Cabinetului, PSD ar avea nevoie de aproximativ 40 de voturi din partea parlamentarilor Alianței pentru Unirea Românilor (AUR).

    În AUR, situația este divizată, conform unor surse social-democrate, iar liderul grupului, George Simion, ar dori ca partidul să voteze pentru Cabinet. Totuși, reprezentantul AUR, Petrișor Peiu, a precizat într-o declarație că parlamentarii formațiunii nu vor fi prezenți la vot, afirmând: „Nu votăm Guvernul” și considerând zvonurile despre susținerea Guvernului drept „zvonuri aruncate pe piață pentru a întreține atmosfera”.

    Peiu a mai declarat că „Nicuşor Dan și PSD s-au pus în situația dificilă de a propune un Guvern care nu poate să treacă de votul Parlamentului. Singura ieșire pe care au găsit-o este de a presa AUR să voteze învestirea Guvernului. Dar asta ar aduce prăbușirea partidului AUR. Întrebarea logică este: de ce s-ar autodistruge AUR pentru a salva PSD?”.


    Astfel, votul de învestire a Guvernului Veștea a generat reacții divergente în rândul partidelor politice și provocări în realizarea majorității parlamentare necesare. Procesul legislativ continuă conform calendarului stabilit.

    Citeste articol integral

    Sursa & Foto Credit- „www.digi24.ro”

    Ultimele Stiri

    Articole asemanatoare