More

    Simion: AUR nu va vota Guvernul Veștea, iar Nicușor Dan trebuie să clarifice necesitatea voturilor noastre

    George Simion anunță că AUR nu va vota Guvernul Veștea și solicită clarificări din partea lui Nicușor Dan

    Poziția AUR față de Guvernul Veștea

    Președintele AUR, George Simion, a declarat luni că parlamentarii formațiunii nu vor susține votul de învestitură al Guvernului Veștea. Simion a precizat că Guvernul propus nu a venit să ceară oficial sprijinul AUR și a reiterat refuzul categoric al partidului de a acorda susținere cabinetului desemnat.

    „La fel cum toți cei 90 de parlamentari AUR au votat moțiunea de cenzură depusă de noi, nu mă interesează ce au făcut alte formațiuni politice, la fel diseară dacă va exista un vot, cu un premier care n-a venit să ne ceară susținerea, ne-a zis că trebuie să dăm dovadă de patriotism, acest Guvern, dacă va fi votat diseară, nu va beneficia de susținerea parlamentarilor AUR. Nu are rost să se iluzioneze unii şi alţii. În AUR nu sunt trădători”, a afirmat Simion.

    Solicitări adresate premierului desemnat și lui Nicușor Dan

    În context, liderul AUR îi cere premierului Veștea să renunțe la mandatul pentru formarea Guvernului sau să amâne votul, considerând că cabinetul nu va întruni sprijin în Parlament. Totodată, Simion îl așteaptă pe Veștea „până diseară, la ora 20.00, la sediul formaţiunii noastre, pentru a discuta ceea ce vrea să facă pentru ţară”. În plus, îi solicită președintelui Nicușor Dan să comunice public dacă este nevoie de voturile AUR.

    „Şi pe Nicușor Dan să zică public dacă este nevoie de voturile AUR, și într-o întrevedere, dacă parlamentarii AUR mai sunt extremiști”, a subliniat președintele AUR.

    Mesajul pentru scena politică și solicitarea demisiei lui Ilie Bolojan

    George Simion a reafirmat că mesajul central al AUR este reconcilierea națională și a criticat guvernarea precedentă condusă de Ilie Bolojan. El a solicitat ca Bolojan să demisioneze „pentru a da dovadă de decență și să părăsească Palatul Victoria”.

    „Consecințele acestei guvernări păguboase, generic numită Guvernare Bolojan, trebuie înlăturate. AUR, prin toți cei 90 de parlamentari, a votat împotriva Guvernării Bolojan și Guvernarea Bolojan nu mai este la putere”, a precizat Simion.

    Situația actuală a negocierilor și pașii următori

    Președintele AUR a subliniat disponibilitatea partidului de a purta discuții pentru stabilirea unei poziții clare și transparente: „Suntem dispuşi să punem umărul, acum, că am scăpat de această falsă etichetă de extremism şi alte denigrări care ne-au fost aduse și, în funcţie de discuţia pe care o vom purta cu domnul Veştea, în funcţie de ceea ce va spune domnul Nicuşor Dan, vă vom prezenta transparent, cum am făcut-o de fiecare data, paşii pe care îi vom urma public.”

    Momentan, poziția AUR este fermă în privința respingerii Guvernului Veștea, în așteptarea unor clarificări oficiale din partea celor implicați în formarea noului executiv.

    Citeste articol integral

    Sursa & Foto Credit- „www.digi24.ro”

    Ultimele Stiri

    Articole asemanatoare