AUR condiționează votul pentru Guvernul Veștea și cere clarificări lui Nicușor Dan
Poziția AUR față de Guvernul Veștea
Formațiunea politică Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) își anunță condiționarea votului pentru învestirea Guvernului condus de Nicolae Ciucă și ministrul propus al Dezvoltării, Cseke Attila Veștea. Liderul AUR, George Simion, a declarat că decizia privind susținerea acestui executiv va depinde de clarificările pe care le va oferi primarul Capitalei, Nicușor Dan, cu privire la anumite aspecte de interes pentru partid.
Exigențele AUR și reacțiile interne
Înaintea votului din Parlament, George Simion a transmis: „Ne ridicăm în picioare și părăsim această sală dacă nu vom primi răspunsurile necesare”. Această poziție a generat și tensiuni în conducerea formațiunii. Economistul Petrișor Peiu a anunțat că se va retrage din funcțiile de conducere ale AUR în cazul în care Simion decide să voteze Guvernul Veștea, arătând astfel divergențe interne legate de sustinerea noului guvern.
Votul pentru guvern și acțiunile parlamentare
În ziua învestirii Guvernului Veștea, parlamentarii AUR au părăsit sala de plen în semn de protest, acțiune semnalată ca fiind un gest decisiv al formațiunii față de susținerea cabinetului. Absența lor a fost remarcată în momentul votului, consolidând astfel mesajul politic exprimat anterior.
Implicații politice
Aceste evoluții au loc într-un context politic fluid, în care alianțele și condiționările devin esențiale pentru obținerea majorității necesare în Parlament. Poziția AUR față de Guvernul Veștea rămâne, astfel, un element important al negocierilor politice din această perioadă.
Prin urmare, susținerea Guvernului Veștea de către AUR depinde în continuare de clarificările solicitate și de rezolvarea tensiunilor interne. Decizia finală va avea impact asupra stabilității noului executiv.
Citeste articol integral
Sursa & Foto Credit- „news.google.com”


