Profesorii strâng peste 160.000 de semnături pentru anularea măsurilor de austeritate din Educație
Federația din Educație Spiru Haret a reușit să adune 160.000 de semnături în sprijinul unei inițiative legislative menite să anuleze măsurile de austeritate impuse în sectorul Educației. Documentele vor fi depuse joi, 25 iunie, la Parlament, însă demersul se confruntă cu un obstacol important pe plan legal.
Depunerea inițiativei și dificultățile legislative
Inițiativa cetățenească vine în contextul în care pragul minim de 100.000 de semnături, necesar pentru inițierea unui proiect legislativ prin acest mecanism, a fost depășit semnificativ. Totuși, există incertitudini privind dezbaterea și votarea proiectului, ținând cont că sesiunea parlamentară curentă se încheie în mai puțin de o săptămână.
Potrivit Articolului 74, alineatul (2) din Constituția României, „nu pot face obiectul iniţiativei legislative a cetăţenilor problemele fiscale, cele cu caracter internaţional, amnistia şi graţierea”. Având în vedere că anularea măsurilor de austeritate implică intervenții în decizii fiscale și bugetare, există riscul ca inițiativa să fie respinsă pentru neconformitate constituțională.
Poziția liderului sindical Marius Nistor
Marius Nistor, președintele Federației Spiru Haret, a declarat pentru Adevărul că inițiativa va fi depusă indiferent de impedimente și a subliniat importanța respectului față de profesori: „Da, ar trebui să se facă (n.r. un proiect de lege în această sesiune parlamentară), dacă există un minim respect pentru cei 160.000 de profesori care au semnat inițiativa. Le vom depune joi la Parlament”.
Despre partidele politice care ar putea susține proiectul, liderul sindical a precizat: „Veți vedea de joi încolo”.
Analiza unui expert economic
Adrian Negrescu, analist economic, estimează șanse reduse pentru modificarea legislației în sensul anulării măsurilor de austeritate. „Sindicatele pot avea orice inițiativă își doresc în materie legislativă și este de înțeles frustrarea acestora în urma iureșului de tăieri aplicate fără niciun fel de logică și fără niciun fel de studiu de impact, de către Guvern. […] Din punct de vedere financiar, statul va trebui, în următorii doi ani, să reducă deficitul bugetar de la 7,2% la 5%. Nu cred că ar trebui să ne facem iluzii că ANAF-ul va crește gradul de colectare; prin urmare, e greu de crezut că nu va continua politica de tăieri”, a explicat acesta pentru Adevărul.
Studiu privind alternative la austeritate
Un studiu realizat de economistul Cornel Ban și sociologul Cristian Pop, publicat de Fundația Friedrich Ebert, arată că România pierde aproximativ 30% din veniturile publice potențiale din cauza necolectării TVA, evaziunii și neconformării fiscale, ceea ce generează un decalaj fiscal semnificativ.
În cazul unei creșteri a gradului de colectare la nivelul Ungariei, România ar putea adăuga anual circa 6,9 miliarde de euro la buget, sumă echivalentă cu aproape 60% din bugetul Educației. Studiul propune trei scenarii fiscale diferite, cu efecte diverse asupra reducerii deficitului bugetar, fără a recurge neapărat la măsuri de austeritate.
Inițiativa profesorilor este în curs de depunere, iar dezbaterile asupra oportunității și legalității acesteia urmează să aibă loc în perioada imediat următoare la Parlament. Obstacolele constituționale și contextul economic ridică însă întrebări privind viitorul proiectului.


